Czy używacie w swojej kuchni oleju z wiesiołka? ? Jeśli nie, być może warto spróbować ?‍♀️

☑️ To bardzo zdrowy produkt, który zdobywa coraz większą popularność i często przewija się w menu pełnowartościowych diet. Wiesiołek skutecznie wspomaga pracę serca i korzystnie wpływa na kondycję stawów.
☑️ Olej z wiesiołka zapobiega "sklejaniu się" płytek krwi i ułatwia ich przepływ oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu. Tym samym chroni organizm przed zawałem serca, chorobą wieńcową, udarem mózgu i miażdżycą. Wiesiołek jest również sprzymierzeńcem osób odchudzających się, ponieważ zawiera kwas GLA, który uaktywnia spalanie zbędnego tłuszczu w organizmie. W olej z wiesiołka powinni się także zaopatrzyć studenci i uczniowie, ponieważ wspiera on pracę mózgu, poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania.
☑️ Jeśli chcesz mieć ładną cerę, również sięgnij po wiesiołkowy olej, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku wzmagają produkcję enzymu, który pomaga na wypryski, łojotok i zmiany trądzikowe. Ponadto, cenne kwasy (GLA i LA) wzmacniają odporność i działają przeciwzapalnie. Olej będzie więc wsparciem także dla osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

UWAGA! Oleju używaj tylko na zimno, można go dodać np. do sałatki lub wykorzystać jako składnik domowej maseczki do włosów ?