? Jednym z najczęściej wykorzystywanych w kuchni składników jest mąka pszenna, z której przygotowuje się chleb, ciasta czy panierki do mięs. Choć mąka pszenna sama w sobie nie jest niezdrowa, warto wiedzieć, że istnieją produkty, które doskonale ją zastępują, a jednocześnie przynoszą dużo więcej korzyści dla zdrowia. Przykładem może być zdrowa i pożywna mąka kokosowa - co warto o niej wiedzieć? ?
☑️ Mąka kokosowa to proszek o białej lub jasnobrązowej barwie, który powstaje z miąższu orzecha kokosowego, zwykle z pozostałości po produkcji oleju i mleka kokosowego. W zależności od metod produkcji mąka kokosowa może mieć cięższą lub lżejszą, bardziej napowietrzoną postać. Używając jej do wypieków warto pamiętać, że po pierwsze, ciasta na jej bazie mniej wyrastają, a po drugie pochłania ona więcej wody niż tradycyjna mąka. Ten rodzaj mąki możesz mieszać z innymi, aby otrzymać pożądany efekt w kuchni. Mąka ma delikatny posmak i aromat kokosa, ale nie jest słodka i z powodzeniem można używać ją także do wytrawnych dań.
? Jakie są zalety mąki kokosowej? ? Po pierwsze jest produktem bez glutenu i z niskim indeksem glikemicznym, można więc z powodzeniem ją zastosować w menu osób z celiakią oraz w diecie dla cukrzyków. Po drugie, mąka kokosowa jest sprzymierzeńcem osób odchudzających się, ponieważ poprawia metabolizm, wyrównuje poziom cukru we krwi i jest bardzo dobrym źródłem błonnika, który hamuje apetyt, reguluje trawienie i daje uczucie sytości na długo. Regularne spożywanie mąki kokosowej pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, redukuje ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego, ale także usprawnia funkcjonowanie układu krwionośnego i odpornościowego.