Dzień dobry, kochani!

Witamy się dziś z Wami trochę niestandardowo. Dziś nie będzie o jedzeniu czy o kosmetykach ale o certyfikatach. Przeglądając zakładkę „naturalnie piękne” na naturalnosci.pl zapewne zauważyliście, że niektóre kosmetyki posiadają na swoich opakowaniach oznaczenia. Dziś spieszymy Wam z wyjaśnieniem. Rozbierzemy każdy certyfikat na czynniki pierwsze tak, żeby wszystko było jasne.

No to zaczynajmy!

 

  1. Eco CertJednym z najczęściej widywanych certyfikatów na kosmetykach jest logo Eco Cert. Ta francuska marka przyznaje swoje oznaczenia od 2002 roku kosmetykom, których aż 95% składników jest pochodzenia naturalnego, a z czego min. 95% pochodzi z upraw biologicznych. Dodatkowym warunkiem jest zakaz używania składników roślinnych i zwierzęcych modyfikowanych genetycznie.

 

  1. BDIH

BDIH to skrót od Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen, czyli Ferderalnego Związku Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych i jest przyznawany on nie tylko kosmetykom, ale również lekom, jak i produktom spożywczym. Aby otrzymać certyfikat BDIH produkt musi być w pełni naturalny, jego składniki pochodzić muszą z upraw ekologicznych lub certyfikowanych dzikich zbiorów. Ponadto produkt, jak i poszczególne jego składniki nie mogą być  testowane na zwierzętach a nawet nie może być tworzony z surowców pochodzących od martwych  zwierząt. Kosmetyki z certyfikatem BDIH nie posiadają w składzie sztucznych barwników, syntetycznych aromatów, silikonów, parafiny i innych ropopochodnych. Co więcej, certyfaikt BDIH to gwarancja nie tylko czystego składu, ale również dbania o środowisko: opakowania kosmetyków z tym certyfikatem muszą być ekologiczne lub biodegradowalne.

 

  1. NaTrue

 

Wywodząca się z Brukseli organizacja non-profit przyznaje kosmetykom certyfikat na trzech poziomach oznaczanymi gwiazdką. Kosmetyki z jedną gwiazdką spełniają podstawowe wymagania kosmetyków naturalnych, które spełniają również kryteria BDIH. Dwie gwiazdki otrzymuje produkt z naturalnym składem, którego min. 70% jest pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i pochodzi z ekologicznych upraw kontrolowanych lub dzikich zbiorów z regulacjami EC Eco. Natomiast trzy gwiazdki otrzymuje kosmetyk, którego aż 95% składu tworzą składniki naturalne z kontrolowanych upraw.

 

  1. CosmeBio

 

Organizacja zrzeszająca prawie 450 firm z całego świata, która powstała w 2002 roku. Kupując kosmetyk z oznaczeniem Istnieją dwie kategorie tego certyfikatu: CosmeBio Bio i CosmeBio Eco. Ta pierwsza daje nam pewność, iż min. 95% jego składników jest pochodzania naturalnego, a ponadto, że co najmniej 95%  pochodzi z certyfikowanych upraw ekologicznych. Dodatkowo min. 10% składników musi być certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Natomiast CosmeBio Eco jest nieco mniej restrykcyjny, chociaż wciąż co najmniej 95% składników kosmetyku musi być pochodzenia naturalnego. Natomiast składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego musi być co najmniej 50%, a min. 5% składników musi mieć certyfikat zgodny z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Dodatkowo kosmetyki posiadające ten certyfikat nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają sztucznych konserwantów, aromatów, barwników jak i GMO. Opakowania produktów CosmBio są recyklingowane i biodegradowalne.

 

  1. ICEA

 

 

Inaczej Ethical and Environmental Certification Institute to znak ekologiczny nadawany przez Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej nie tylko kosmetykom ale też produktom żywnościowym, środkom czystości, tekstyliom, a nawet elementom wyposażenia wnętrz, materiałom budowlanym i usługom (np. turystycznym). Kosmetyki z certyfikatem ICEA są kontrolowane na każdym etapie powstawania produktu, nie są testowane na zwierzętach, nie posiadają w składzie składników odzwierzęcych, nie posiadają sztucznych zapachów czy barwników, GMO, a ponadto nie mogą być poddawane naświetlaniu radioaktywnemu, które stosuje się aby sterylizować produkty. Produkty ze znakiem ICEA tworzy się z poszanowaniem środowiska oraz ludzkiej pracy. Produkty te są zatem nie tylko ekologiczne ale też etyczne.

 

  1. CosmosJedno z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych oznaczeń kosmetyków tak naprawdę jest międzynarodowym standardem dla kosmetyków naturalnych i organicznych jednoczącym różne certyfikacje europejskie. Certyfikat Cosmos Organic gwarantuje, że min. 95% składników jest pochodzenia naturalnego. Do 5% składników produktu może być syntetycznych lecz muszą one pochodzić z listy składników zatwierdzonych przez standard COSMOS. Ponadto nie mniej niż 95%  składników musi być ekologicznych. Kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach, opakowania biodegradowalne lub recyklingowane a producenci mają obowiązek przedstawienia planu dotyczącego zarządzania odpadami. 

Nie ukrywamy, że ilości certyfikatów może nieco zamieszać w głowie, dlatego mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis był dla was pomocny.Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o certyfikatach cruelty-free koniecznie śledźcie naszego bloga.

Do zobaczenia!