Kalendarzowa jesień tuż tuż a jeśli jesień to oczywiście sezon na rozgrzewające napoje! Krótki dzień i niskie temperatury sprawiają, że często mamy ochotę na odpoczynek w domowym zaciszu - na kanapie pod kocem z filiżanką dobrej herbaty. Pyszny i aromatyczny napój na ciepło można przyrządzić na wiele sposobów. Jeśli znudziła Ci się zwykła czarna herbata z cytryną - dziś przedstawimy Ci kilka alternatywnych możliwości
Napar z melisy / rumianku - obie wersje herbatki są delikatne w smaku i mają właściwości relaksujące, które dodatkowo pomogą Ci się odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Melisa pomoże Ci także pozbyć się bólu głowy i poprawi koncentrację, a także wspomoże trawienie ciężkich potraw. Rumianek natomiast wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, łagodzi objawy choroby wrzodowej i obniża poziom cukru we krwi. Do obu herbat możesz dodać dla smaku plaster cytryny, pomarańczy, odrobinę miodu czy domowego soku malinowego.
Zielona herbata - w zależności od długości parzenia może mieć właściwości pobudzające (2-3 minuty) lub uspokajające (ok. 5 minut). Zielona herbata ma charakterystyczny smak i aromat, a w sklepach można znaleźć wiele jej odmian i mieszanek (np. zielona herbata z maliną, mango czy ananasem). Po ten rodzaj herbaty warto sięgać także ze względu na jej cenne właściwości - zielona herbata pomaga zachować młody i świeży wygląd skóry, pozytywnie wpływa na serca, a nawet wspomaga profilaktykę antynowotworową.
Matcha - czyli zielona herbata z innej, bo sproszkowanej wersji. Prawidłowo przyrządzona matcha nie zawiera "fusów" i ma lekką, zieloną piankę na wierzchu. W smaku przypomina mocny napar z czarnej herbaty z nieco cierpkimi nutami. Ten rodzaj herbaty stopniowo dodaje energii, a zawarta w niej L-teanina pomaga utrzymać prawidłowy poziom serotoniny i dopaminy w organizmie, co wpływa na dobre samopoczucie. Warto spróbować, ponieważ matcha może być także zdrowszą alternatywą dla kawy.
Rooibos - to herbatka o charakterystycznym, lekko miodowym smaku. Nie zawiera kofeiny, za to znajdziemy w niej sporo przeciwutleniaczy, które wspomagają układ krążenia i chronią serce. Rooibos pomaga łagodzić stres i obniża ciśnienie krwi, a w dodatku wspomaga regenerację wątroby i leczenie problemów skórnych. Ten typ herbatki często można spotkać np. w wersji z suszonymi owocami i w mieszankach z innymi herbatami. Rooibos parzymy w temperaturze 95 stopni ok. 5 minut.
Kawa z kardamonem - jeśli przemarzłeś, a dodatkowo potrzebujesz pobudzenia - postaw na rozgrzewającą wersję kawy. Możesz do niej dodać np. kardamon, który ma intensywny, korzenny aromat i wykazuje wiele cennych właściwości. Dla przykładu, ta przyprawa ma właściwości rozkurczające, pobudza wydzielanie soków trawiennych i pomaga pozbyć się szkodliwych bakterii, a dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję górnych dróg oddechowych, łagodząc kaszel i ból gardła. Jeśli lubisz, możesz także dodać do kawy szczyptę cynamonu, który nada jej wyjątkowego aromatu i smaku oraz wzmocni właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe naparu. Pysznie i zdrowo!