Kochani, dziś przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat kiszonek ?
Zapraszamy do lektury ??
? Kiszenie jest metodą utrwalania żywności znaną od wielu lat. Dawniej nie każdy miał lodówkę, więc na jesień i zimę robiło się ogromne ilości różnorakich przetworów. Wielu z nas nadal pamięta smak i zapach kiszonych ogórków, otwieranych do obiadu przez babcię. Teraz wiemy, że kiszonki są nie tylko smaczne ale też dobre dla naszego zdrowia ?
? Czym właściwie są kiszonki? ?
Wszyscy wiemy, jak smakuje kiszona kapusta czy ogórki, ale nie każdy zdaje sobie sprawę że ich walory smakowe to efekt działania drobnoustrojów. Specyficzne bakterie przeprowadzają fermentację kwasu mlekowego, która zmienia konsystencję produktów, a także nadaje im niepowtarzalny smak i aromat ?
? Zalety kiszonek
Kiszonki są przede wszystkim dobrym sposobem na przechowywanie żywności i utrwalanie produktów sezonowych. Są też oczywiście bardzo smaczne, ale co dają naszemu zdrowiu?
✔️ Obniżają indeks glikemiczny posiłku, w którym się znajdą
✔️ Poprawiają przyswajalność niektórych składników odżywczych
✔️ Stabilizują witaminę C w produktach (np. w kapuście)
✔️ Działają prebiotycznie, sprzyjają naszej dobrej mikroflorze
✔️ Pośrednio wpływają na poprawę odporności
✔️ Poprawiają perystaltykę jelit a nawet wpływają na pracę układu nerwowego
✔️ Poprawiają smakowitość posiłków (jest to ważne np. przy diecie odchudzającej)
? Nie tylko kapusta i ogórki – co można kisić? ?
Zalety kiszonek wpłynęły na ich coraz większą popularność. Ludzie kiszą dosłownie wszystko – warzywa, owoce, grzyby a nawet zioła czy kwiaty. Nasze ulubione kiszonki to np. kiszone rzodkiewki, kalafior, cytryny, buraki, pomidory czy cebule. Można także ukisić jabłka, gruszki, kalarepę, morele, truskawki, winogrona, paprykę, marchewki, szparagi, fasolkę szparagową i wiele innych produktów ???
Do kiszenia można dodawać rozmaite przyprawy i dodatki – dzięki czemu można nieustannie odkrywać nowe smaki i aromaty. Własnoręcznie przygotowane kiszonki stanowią super dodatek do wielu dań (np. sałatek, kanapek, zup, drugich dań itd.) ?
Kochani, mamy dla Was super wiadomość! ? Gotowe kiszonki możecie kupić w sklepie www.naturalnosci.pl https://www.naturalnosci.pl/category/?q=sznajder#top