Dieta ketogeniczna jest przez ostatni czas bardzo modna.
Stało się to w dużej mierze za sprawą celebrytów czy sportowców, którzy ją wytrwale reklamują. Powstaje wiele diet i produktów keto, które zdobywają coraz to nowe rzesze odbiorców. Keto jest wychwalana jako dieta, na której najłatwiej schudnąć i nie trzeba aż tyle wyrzeczeń, co w przypadku innych rodzajów diet. A jak to jest naprawdę? Przedstawię Wam spojrzenie na tą sprawę okiem dietetyka.

      Dieta keto była na samym początku przeznaczona dla osób z jednostkami chorobowymi, takimi jak Alzheimer, Parkinson, autyzm, padaczka, insulinooporność, stwardnienie zanikowe boczne, nowotwory mózgu. Bardzo szybko jednak zauważono, że ten sposób odżywiania przyczynia się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej oraz przywraca prawidłowe działanie układu sercowo- naczyniowego.

Według piramidy żywienia u jej podstaw powinny znajdować się produkty zbożowe: chleb, kasze, makarony, płatki. W diecie keto piramida zostaje wywrócona do góry nogami, ponieważ jej wierzchołek- zdrowe tłuszcze- staje się jakoby jej podstawą. Podczas badań odkryto coś fascynującego, a mianowicie, że nadmiar tego tłuszczu nie tylko nie przyczynia się do wzrostu tkanki tłuszczowej ale z tego nadmiaru organizm wytwarza sobie  tak zwane ciała ketonowe, służące dla niego jako energia, kiedy jej nie otrzymuje naturalną drogą z węglowodanów. Ciała ketonowe jednak nie zapewniają aż tyle energii, ile Twój organizm by potrzebował, dlatego więc zaczyna on posiłkować się on naszą tkanką tłuszczową! I ot oto właśnie nam w tym wszystkim chodziło najbardziej- problem rozwiązany! Moim zdaniem niebywały sukces diety keto jest taki, iż wyklucza się w niej niemal całkowicie cukier, co ma niebywałe zastosowanie na plus pod kątem zdrowotnym oraz dla naszego ogólnego samopoczucia. Spożywamy produkty z dużą zawartością tłuszczu, takie jak: mięso, ryby, masło, śmietana, awokado, oleje czy orzechy. Produkty te są jednocześnie bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, bardzo korzystnie działające na nasz organizm.

Oczywiście nie zapominajmy o tym, że jak przy każdej diecie są także przeciwskazania do jej stosowania. Nie należy jej stosować na własną rękę, ponieważ musi ona być bardzo dobrze zbilansowana – chodzi tutaj o to, aby  nie doprowadzić do kwasicy ketonowej! Nie należy jej stosować przez bardzo długi czas, nie mogą jej spożywać kobiety w ciąży i karmiące. Pamiętajcie, że aby w ogóle ją rozpocząć Wasz stan zdrowia musi być bardzo dobry, bo chcemy sobie przecież pomóc a nie zaszkodzić. Jak we wszystkim Kochani polecamy zdrowy umiar

Poniżej podajemy przykładowy jadłospis diety keto:

Dzień 1

Śniadanie: frittata z pomidorkami i pestkami dynii

Obiad: gulasz wieprzowy z puree z paryki

Podwieczorek: keto naleśnik z farszem bounty

Kolacja: ryba z ryżem i warzywami

Dzień 2

Śniadanie: keto bułki KETO BUŁKI  z pastą jajeczną

Obiad: keto kurczak w sosie sojowym z fasolką szparagową

Podwieczorek: serek wiejski z orzechami

Kolacja: krem z zielonych warzyw z łososiem

Produkty keto znajdziesz w naszej kategorii KATEGORIA KETO